Gå til indhold

Svært tilgængelige mærker i én butik

Mærker, der er svære at finde i dit land – samlet i én butik

Hjælp og kontakt
  • Danmark (DKK kr.)
Medpak
Konto Indkøbskurv
  • Vitaminer & Kosttilskud
    • Vitaminer & Kosttilskud
    • Aminosyrer
      • L-Arginin
      • L-Carnitin
      • L-Carnosin
      • L-Citrulin
      • L-Glutathion
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl Cystein (NAC)
    • Antioxidanter
      • Alfa-liponsyre
      • Astaxanthin
      • Coenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein og zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Urter
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Katteklo (Una de Gato)
      • Curcumin og gurkemeje
      • Malkebotterod
      • Djavleklo
      • Echinacea
      • Hvidlog
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Dvargpalme
      • Rodklover
      • Rhodiola
      • Tribulus
    • Mineraler
      • Krom
      • Calcium
      • Jod
      • Jern
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Silica
      • Zink
    • Vitaminer
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskeolie og omega-fedtsyrer (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Grønne fødevarer og superfoods
  • Sundhedsmål
    • Sundhedsmål
    • Hjerne og kognitiv funktion
    • Knogler, led og brusk
    • Hjerte og kredsløb
    • Detox og udrensning
    • Fordøjelsessystemet
    • Energi
    • Øjne og syn
    • Hår, hud og negle
    • Immunsystemet
    • Nyrer og urinveje
    • Luftveje
    • Søvn
    • Vægttab
    • Mænds sundhed
    • Kvinders sundhed
    Alle Sundhedsmål →
  • Sport
    • Sport
    • Kulhydrater

      Kulhydrater

      Alle Kulhydrater →
      • Carbo
      • Energigels
      • Isotoniske drikkevarer
    • Kreatin

      Kreatin

      Alle Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pra-workout

      Pra-workout

      Alle Pra-workout →
      • Pra-workout stimulanter
      • Pra-workout pump
      • Pra-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alle Proteinpulver →
      • Vegetabilsk protein
      • Valleproteinblandinger
      • Valleproteinkoncentrat (WPC)
      • Valleproteinisolat (WPI)
    • Vagtogning

      Vagtogning

      Alle Vagtogning →
      • Gainere
    • Fedtforbrandere
    • Restitution
    • Testosteronforstarkere
    Alle Sport →
  • Skønhed
    • Skønhed
    • Bad og bruser

      Bad og bruser

      Alle Bad og bruser →
      • Badetilbehor
      • Badebomber og salte
      • Kropsskrub
      • Brusegels
      • Saber
    • Kropskosmetik

      Kropskosmetik

      Alle Kropskosmetik →
      • Deodoranter og antiperspiranter
      • Bodylotion, smor, cremer og kropsolier
    • Ansigtskosmetik

      Ansigtskosmetik

      Alle Ansigtskosmetik →
      • Ojencremer
      • Ansigtscreme
      • Ansigtsyrer, olier og serums
      • Ansigtsrengoring
      • Hydrolater, tager og tonics
      • Masker og ler
    • Hander og fodder

      Hander og fodder

      Alle Hander og fodder →
      • Behandling af ligtorne, hard hud og halluks
      • Fodpleje
      • Handpleje
    • Harkosmetik

      Harkosmetik

      Alle Harkosmetik →
      • Balsam
      • Harfarvning
      • Harmasker
      • Harolier, serums og sprays
      • Shampoo
    • Intimhygiejne

      Intimhygiejne

      Alle Intimhygiejne →
      • Gels og saber
      • Bind, trusseindlag, tamponer
    • Mundpleje

      Mundpleje

      Alle Mundpleje →
      • Mundskyl
      • Tandbørster
      • Tandpasta
      • Erstatningsbørstehoveder
    • Solbeskyttelse

      Solbeskyttelse

      Alle Solbeskyttelse →
      • Solcremer, lotioner
    Alle Skønhed →
  • Makeup
    • Makeup
    • Ansigtsmakeup

      Ansigtsmakeup

      Alle Ansigtsmakeup →
      • BB- og CC-cremer
      • Foundations
      • Cushion foundations
      • Anden ansigtsmakeup
    • Læbemakeup

      Læbemakeup

      Alle Læbemakeup →
      • Læbestifter
      • Læbefarver og -gloss
      • Læbepleje
    • Øjenmakeup

      Øjenmakeup

      Alle Øjenmakeup →
      • Mascara
    • Makeupværktøjer og tilbehør
    Alle Makeup →
  • Mor og baby
    • Mor og baby
    • Graviditet og moderskab

      Graviditet og moderskab

      Alle Graviditet og moderskab →
      • Graviditetsplanlægning og tests
      • Pleje under graviditeten
      • Sundhed under graviditeten
      • Amning
      • Hud- og kropspleje
    • Madning af børn

      Madning af børn

      Alle Madning af børn →
      • Flaskesutter
      • Sutteflasker
      • Kopper
      • Tilbehør til madning
      • Opbevaring af mad
    • Børns sundhed
    • Børnehygiejne
    • Børneernæring
    • Sutter
    Alle Mor og baby →
  • Hjem
    • Hjem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alle Aromaterapi →
      • Diffusere og forstovere
      • Ateriske oliesat
      • Enkelte ateriske olier
      • Duftolie
      • Rogelsespinde
    • Horevarn

      Horevarn

      Alle Horevarn →
      • Orepropper mod stoj
      • Oreprop tilbehor
      • Orepropper
    • Hjemmeplejeog rengoring

      Hjemmeplejeog rengoring

      Alle Hjemmeplejeog rengoring →
      • Badevarelsesrengoringsmidler
      • Eco Zone 🍃
      • Kokkenrengoringsmidler
      • Vaskemidler
      • Universelle rengoringsmidler
      • Lugtfjernere
    • Insekt- og flatbeskyttelse

      Insekt- og flatbeskyttelse

      Alle Insekt- og flatbeskyttelse →
      • Elektroniske flatafskrakkere
      • Insektmidler
    • Kaledyr

      Kaledyr

      Alle Kaledyr →
      • Kaledyrstilbehor
      • Kaledyrsmad og godbidder
      • Kaledyrspleje og hygiejne
      • Kosttilskud til kaledyr
      • Flat- og loppebeskyttelse
    • Saunatilbehor

      Saunatilbehor

      Alle Saunatilbehor →
      • Sauna aterisk olie
      • Saunavarktoj og udstyr
    • Vandfiltrering og flasker

      Vandfiltrering og flasker

      Alle Vandfiltrering og flasker →
      • Vandflasker
      • Vandfiltre
    Alle Hjem →
  • Sundhed
    • Sundhed
    • Sund mad & ernæring

      Sund mad & ernæring

      Alle Sund mad & ernæring →
      • Drikkevarer & drikkemiks
      • Morgenmad & kornprodukter
      • Kaffe & te
      • Madolie & eddike
      • Sunde drikke & juice
      • Sunde snacks
      • Urter & krydderier
      • Marmelade, honning & søde pålegg
      • Nøddesmør
      • Pasta & nudler
      • Saucer & krydderier
      • Sportsernæring
      • Sukkererstatninger
      • Alle Sund mad & ernæring →
    • Intimsundhed

      Intimsundhed

      Alle Intimsundhed →
      • Kondomer
      • Glidecreme & intim pleje
      • Voksenprodukter
    • Medicinske forsyninger & tests
    Alle Sundhed →
  • Mærker
    • Mærker
    • Vores marker
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top marker
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nye marker
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alle Mærker →

    Mærker

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Udsalg
  • Immunsæsonen
  1. Forside
  2. Vitaminer og kosttilskud
  3. Sundhedsemner

Sundhedsemner

(4738 produkter)
  • Hjerne og kognitiv funktion
  • Knogler, led og brusk
  • Hjerte og kredsløb
  • Detox og udrensning
  • Fordøjelsessystemet
  • Energi
  • Øjne og syn
  • Hår, hud og negle
  • Immunsystemet
  • Nyrer og urinveje
  • Luftveje
  • Søvn
  • Vægttab
  • Mænds sundhed
  • Kvinders sundhed
  • Mest relevante
  • Bestsellere
  • Alfabetisk, A-Å
  • Alfabetisk, Å-A
  • Pris, lav til høj
  • Pris, høj til lav
  • Dato, ældre til nyere
  • Dato, nyere til ældre
Vis som

  • Purelab Marek Skoczylas Nattokinase 2000 FU Fermented Soybean Extract - 60 Capsules

    Purelab Marek Skoczylas

    Purelab Marek Skoczylas Nattokinase 2000 FU Fermenteret sojabønneekstrakt – 60 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 87,79 kr
    Enhedspris1,46 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • WK DZIK Citrulline Malate Lemon - 540 g WK DZIK Citrulline Malate Lemon - 540 g WK DZIK Citrulline Malate Lemon - 540 g

    WK DZIK

    WK DZIK Citrullinmalat Citron - 540 g

    No reviews
    Vejledende pris 175,69 kr
    Enhedspris325,35 kr /kg
    Se detaljer
  • WK DZIK Creatine Monohydrate Cola-Lemon - 369 g WK DZIK Creatine Monohydrate Cola-Lemon - 369 g WK DZIK Creatine Monohydrate Cola-Lemon - 369 g
    Udsolgt

    WK DZIK

    WK DZIK Kreatinmonohydrat Cola-Citron - 369 g

    No reviews
    Vejledende pris 116,79 kr
    Enhedspris316,50 kr /kg
    Se detaljer
  • Vitaler's Ginseng Complex - 60 Capsules Vitaler's Ginseng Complex - 60 Capsules Vitaler's Ginseng Complex - 60 Capsules
    Udsolgt
    24% rabat

    Vitaler's

    Vitaler's Ginseng Complex – 60 kapsler

    No reviews
    Tilbudspris 55,00 kr Vejledende pris 72,00 kr
    Enhedspris0,92 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • BestLab BestInositol - 150 g BestLab BestInositol - 150 g

    BestLab

    BestLab BestInositol – 150 g

    No reviews
    Vejledende pris 237,09 kr
    Enhedspris
    Se detaljer
  • BestLab BestGlycine Powder - 250 g BestLab BestGlycine Powder - 250 g
    Udsolgt

    BestLab

    BestLab BestGlycine pulver – 250 g

    No reviews
    Vejledende pris 124,09 kr
    Enhedspris
    Se detaljer
  • Aura Herbals Vitamin A FORTE MCT Drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin A FORTE MCT Drops - 50 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin A FORTE MCT-dråber – 50 ml

    No reviews
    Vejledende pris 64,89 kr
    Enhedspris1.297,80 kr /l
    Se detaljer
  • Swanson Selenium L-Selenomethionine 100 mcg - 300 Capsules

    Swanson

    Swanson Selen L-selenomethionin 100 mcg – 300 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 70,29 kr
    Enhedspris0,23 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Now Foods Burdock Root 430 mg - 100 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Burdock Root 430 mg – 100 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 89,59 kr
    Enhedspris0,90 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • NOW Foods Beta-Sitosterol Plant Sterols - 90 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Beta-sitosterol, plantesteroler – 90 kapsler

    2 reviews
    Vejledende pris 194,09 kr
    Enhedspris2,16 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Natural Vitality Calm Kids Magnesium, Raspberry-Strawberry - 60 Gummies
    Udsolgt

    Natural Vitality

    Natural Vitality Calm Kids Magnesium, Hindbær-jordbær – 60 gummibonbons

    No reviews
    Vejledende pris 130,89 kr
    Enhedspris2,18 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Now Foods Super Omega EPA Fish Oil Double Strength - 240 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Super Omega EPA fiskeolie dobbelt styrke – 240 softgels

    No reviews
    Vejledende pris 303,09 kr
    Enhedspris1,26 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • EkoToTu Neurovena Oral Liquid 9 Herbal Extracts - 100 ml
    15% rabat

    EkoToTu

    EkoToTu Neurovena Oral Liquid 9 urteekstrakter – 100 ml

    No reviews
    Tilbudspris 129,88 kr Vejledende pris 153,59 kr
    Enhedspris1.298,80 kr /l
    Se detaljer
  • Olimp Gold Vit B Forte - 60 Tablets

    Olimp

    Olimp Gold Vit B Forte - 60 tabletter

    No reviews
    Vejledende pris 49,99 kr
    Enhedspris0,42 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Biowen Uroflora - 90 Capsules Biowen Uroflora - 90 Capsules

    Biowen

    Biowen Uroflora - 90 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 164,29 kr
    Enhedspris1,83 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Asepta Vitamin ADEK Forte Drops - 100 ml

    Asepta

    Asepta Vitamin ADEK Forte dråber - 100 ml

    1 review
    Vejledende pris 230,99 kr
    Enhedspris2.309,90 kr /l
    Se detaljer
  • Swanson Vitamin C 500 mg with Rose Hips - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson C-vitamin 500 mg med hyben - 100 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 43,89 kr
    Enhedspris0,44 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Pure Encapsulations Biotin 8 mg - 60 Capsules

    Pure Encapsulations

    Pure Encapsulations Biotin 8 mg - 60 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 193,19 kr
    Enhedspris3,22 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Swanson Olive Leaf Extract 500 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Olivenbladekstrakt 500 mg - 60 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 59,69 kr
    Enhedspris0,99 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Alg Pharma Men Magnesium - 30 Capsules

    ALG Pharma

    Alg Pharma Men Magnesium - 30 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 29,79 kr
    Enhedspris0,99 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • ActivLab Horizon Libido for Women – 30 Capsules
    5% rabat

    Activlab

    ActivLab Horizon Libido for Women – 30 kapsler

    1 review
    Tilbudspris 39,08 kr Vejledende pris 41,19 kr
    Enhedspris1,30 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Aura Herbals Mycodrop Cordyceps 30:1 + B12 – 60 Capsules Aura Herbals Mycodrop Cordyceps 30:1 + B12 – 60 Capsules
    16% rabat

    Aura Herbals

    Aura Herbals Mycodrop Cordyceps 30:1 + B12 – 60 kapsler

    No reviews
    Tilbudspris 61,46 kr Vejledende pris 72,89 kr
    Enhedspris1,02 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • 7Nutrition EGG Protein Isolate, Vanilla - 900 g 7Nutrition EGG Protein Isolate, Vanilla - 900 g
    Udsolgt

    7Nutrition

    7Nutrition ÆG-proteinisolat, Vanilje - 900 g

    No reviews
    Vejledende pris 250,29 kr
    Enhedspris278,10 kr /kg
    Se detaljer
  • Nutrend Creatine Gummies, Forest Fruits – 60 Pieces Nutrend Creatine Gummies, Forest Fruits – 60 Pieces
    Udsolgt

    Nutrend

    Nutrend Creatine Gummies, Skovfrugter – 60 stk.

    No reviews
    Vejledende pris 92,19 kr
    Enhedspris1,54 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Forrige
  • Side 166 / 198
  • 1
  • …
  • 164
  • 165
  • 166
  • 167
  • 168
  • …
  • 198
  • Næste

Almindelige sundhedsproblemer og effektive forebyggelsesstrategier

Sundhedsproblemer, lige fra mindre lidelser til kroniske tilstande, kan påvirke vores daglige liv betydeligt. At forstå disse almindelige sundhedsudfordringer og lære, hvordan man forebygger dem, er afgørende for at opretholde optimal trivsel. I denne omfattende guide, udforsker vi de hyppigste sundhedsproblemer, der påvirker mennesker Toda y og giver praktiske strategier til forebyggelse og håndtering.

De mest almindelige sundhedsproblemer, der påvirker mennesker Toda y

Statistisk forskning har identificeret flere sundhedsproblemer, der påvirker en stor del af befolkningen. Disse omfatter:

  • Forkølelse og influenza: Virusinfektioner, der påvirker åndedrætssystemet
  • Smerter i bevægeapparatet: Herunder rygsmerter, nakkesmerter, og ubehag i leddene
  • Søvnforstyrrelser: Såsom søvnløshed, søvnapnø, og restless leg syndrome
  • Fordøjelsesproblemer: Herunder halsbrand, gastroøsofageal reflukssygdom (GERD), forstoppelse, og irritabel tyktarm (IBS)
  • Hovedpine og migræne: Lige fra spændingshovedpine til invaliderende migræne
  • Allergier: Både sæson- og fødevarerelaterede
  • Psykiske problemer: Herunder depression, angst, og stressrelaterede lidelser
  • Kardiovaskulære problemer: Såsom højt blodtryk og højt kolesterol
  • Vægtkontrol: Herunder fedme og relaterede stofskiftesygdomme
  • Hudsygdomme: Såsom akne, eksem, og psoriasis

Interessant nok har, undersøgelser vist, at kvinder er mere tilbøjelige til at rapportere de fleste sundhedsproblemer, med undtagelse af højt blodtryk og højt kolesteroltal, som oftere rapporteres af mænd.

Effektive strategier til sygdomsforebyggelse

Selv om det er umuligt helt at undgå alle sygdomme, kan en sund livsstil reducere din risiko for at udvikle mange almindelige sundhedsproblemer betydeligt. Her er nogle vigtige strategier til at opretholde et optimalt helbred:

1. Afbalanceret ernæring

En velafbalanceret kost er afgørende for at opretholde et stærkt immunforsvar og et godt helbred generelt. Fokuser på:

  • At inddrage en række forskellige frugter og grøntsager
  • At vælge fuldkorn frem for raffinerede kulhydrater
  • At indtage magre proteiner og sunde fedtstoffer
  • Begrænsning af forarbejdede fødevarer og tilsat sukker

Til dem, der har svært ved at opfylde deres ernæringsmæssige behov gennem kosten alene, vores Vitaminer & Supplements kollektion tilbyder en række produkter til at understøtte optimal ernæring.

2. Regelmæssig fysisk aktivitet

Motion er afgørende for at bevare fysisk og mental sundhed. Sigt efter det:

  • Mindst 150 minutters aerob aktivitet af moderat intensitet om ugen
  • Styrketræningsøvelser mindst to gange om ugen
  • Inkorporering af fleksibilitets- og balanceøvelser

3. Tilstrækkelig søvn

Kvalitetssøvn er afgørende for det generelle helbred og velbefindende. For at forbedre søvnen:

  • Hold dig til en konsekvent søvnplan
  • Skab en afslappende rutine ved sengetid
  • Sørg for, at dit søvnmiljø er behageligt og befordrende for hvile

For dem, der kæmper med søvnproblemer, vores Sleep Support collection naturlige løsninger til at fremme bedre søvnkvalitet.

4. Stresshåndtering

Kronisk stress kan påvirke både det fysiske og det mentale helbred negativt. Prøv disse stressreducerende teknikker:

  • Mindfulness-meditation
  • Dybe vejrtrækningsøvelser
  • Yoga eller tai chi
  • Aromaterapi med beroligende æteriske olier

5. Regelmæssige helbredsundersøgelser

Forebyggelse er nøglen til at fange potentielle helbredsproblemer tidligt. Sørg for at gøre det:

  • Planlæg regelmæssige undersøgelser hos din sundhedsplejerske
  • Hold dig ajour med anbefalede
  • Overvåg dit blodtryk, kolesterol, og blodsukkerniveau

Støt dit generelle helbred med kosttilskud og superfoods

Mens en afbalanceret kost bør være grundlaget for et godt helbred, kan kosttilskud og superfoods give yderligere støtte:

  • Multivitaminer: For at udfylde potentielle ernæringsmæssige huller
  • Omega-3-fedtsyrer: For hjerte- og hjernesundhed
  • Probiotika: For at støtte fordøjelses- og immunforsvaret
  • Superfoods: Såsom bær, bladgrønt, og nødder på grund af deres høje næringstæthed

Vigtigheden af afgiftning

Regelmæssig afgiftning kan hjælpe med at befri kroppen for skadelige giftstoffer, der kan bidrage til forskellige sundhedsproblemer. Overvej:

  • Øget vandindtag for at understøtte naturlige afgiftningsprocesser
  • Indtag af fødevarer med et højt indhold af antioxidanter
  • Udforsk blide afgiftningsprogrammer under professionel vejledning

Konklusion: En holistisk tilgang til sundhed

Ved at tage fat på almindelige sundhedsproblemer gennem en kombination af forebyggende strategier, afbalanceret ernæring, regelmæssig motion, og målrettet tilskud, når det er nødvendigt, kan du forbedre dit generelle velbefindende betydeligt. Husk, at sundhed er en rejse, ikke en destination, og små, konsekvente skridt kan føre til betydelige forbedringer over tid.

Selvom disse strategier kan hjælpe med at forebygge mange almindelige sundhedsproblemer, er det vigtigt at konsultere sundhedspersonale for personlig rådgivning, især når det drejer sig om kroniske tilstande eller specifikke sundhedsmæssige bekymringer. Ved at tage en proaktiv tilgang til dit helbred, kan du forbedre din livskvalitet og reducere indvirkningen af almindelige lidelser på dine daglige aktiviteter.

Medpak

Oplev Medpak – din pålidelige destination for premium sundheds- og wellnessprodukter siden 2014. Vi tilbyder nøje udvalgte kosttilskud, fitnesstilbehør og kosmetik fra Krakow, Polen til kunder i hele Europa.


  • Facebook
  • Instagram
  • Danmark (DKK kr.)

Information

  • Privatlivspolitik
  • Returpolitik
  • Servicevilkar
  • Fortrydelse
  • Foreslå et produkt

Kundeservice

  • Om os
  • Betalingsinfo
  • Forsendelsesinfo
  • Returneringer og ombytninger
  • Kolofon
  • Blog
  • Vores engrosside
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-Mail: info@medpak.shop

Man–fre: 08:00-16:00

Kontakt os nu

© 2026 Medpak.
Accepterede betalingsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Vælg varianter

Varen er lagt i din indkøbskurv.

Se indkøbskurv