Gå til indhold

Svært tilgængelige mærker i én butik

Mærker, der er svære at finde i dit land – samlet i én butik

Hjælp og kontakt
  • Danmark (DKK kr.)
Medpak
Konto Indkøbskurv
  • Vitaminer & Kosttilskud
    • Vitaminer & Kosttilskud
    • Aminosyrer
      • L-Arginin
      • L-Carnitin
      • L-Carnosin
      • L-Citrulin
      • L-Glutathion
      • L-Glutamin
      • L-Lysin
      • L-Prolin
      • L-Theanin
      • L-Tryptofan
      • L-Tyrosin
      • N-Acetyl Cystein (NAC)
    • Antioxidanter
      • Alfa-liponsyre
      • Astaxanthin
      • Coenzym Q10 (CoQ10)
      • Lutein og zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Urter
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberin
      • Cascara Sagrada
      • Katteklo (Una de Gato)
      • Curcumin og gurkemeje
      • Malkebotterod
      • Djavleklo
      • Echinacea
      • Hvidlog
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Dvargpalme
      • Rodklover
      • Rhodiola
      • Tribulus
    • Mineraler
      • Krom
      • Calcium
      • Jod
      • Jern
      • Magnesium
      • Kalium
      • Selen
      • Silica
      • Zink
    • Vitaminer
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitaminer
    • Fiskeolie og omega-fedtsyrer (EPA, DHA)
    • Kollagen
    • Probiotika
    • Melatonin
    • Grønne fødevarer og superfoods
  • Sundhedsmål
    • Sundhedsmål
    • Hjerne og kognitiv funktion
    • Knogler, led og brusk
    • Hjerte og kredsløb
    • Detox og udrensning
    • Fordøjelsessystemet
    • Energi
    • Øjne og syn
    • Hår, hud og negle
    • Immunsystemet
    • Nyrer og urinveje
    • Luftveje
    • Søvn
    • Vægttab
    • Mænds sundhed
    • Kvinders sundhed
    Alle Sundhedsmål →
  • Sport
    • Sport
    • Kulhydrater

      Kulhydrater

      Alle Kulhydrater →
      • Carbo
      • Energigels
      • Isotoniske drikkevarer
    • Kreatin

      Kreatin

      Alle Kreatin →
      • Kreatinmalat
      • Kreatinmonohydrat
    • Pra-workout

      Pra-workout

      Alle Pra-workout →
      • Pra-workout stimulanter
      • Pra-workout pump
      • Pra-workout shots
      • Stimulanter
    • Proteinpulver

      Proteinpulver

      Alle Proteinpulver →
      • Vegetabilsk protein
      • Valleproteinblandinger
      • Valleproteinkoncentrat (WPC)
      • Valleproteinisolat (WPI)
    • Vagtogning

      Vagtogning

      Alle Vagtogning →
      • Gainere
    • Fedtforbrandere
    • Restitution
    • Testosteronforstarkere
    Alle Sport →
  • Skønhed
    • Skønhed
    • Bad og bruser

      Bad og bruser

      Alle Bad og bruser →
      • Badetilbehor
      • Badebomber og salte
      • Kropsskrub
      • Brusegels
      • Saber
    • Kropskosmetik

      Kropskosmetik

      Alle Kropskosmetik →
      • Deodoranter og antiperspiranter
      • Bodylotion, smor, cremer og kropsolier
    • Ansigtskosmetik

      Ansigtskosmetik

      Alle Ansigtskosmetik →
      • Ojencremer
      • Ansigtscreme
      • Ansigtsyrer, olier og serums
      • Ansigtsrengoring
      • Hydrolater, tager og tonics
      • Masker og ler
    • Hander og fodder

      Hander og fodder

      Alle Hander og fodder →
      • Behandling af ligtorne, hard hud og halluks
      • Fodpleje
      • Handpleje
    • Harkosmetik

      Harkosmetik

      Alle Harkosmetik →
      • Balsam
      • Harfarvning
      • Harmasker
      • Harolier, serums og sprays
      • Shampoo
    • Intimhygiejne

      Intimhygiejne

      Alle Intimhygiejne →
      • Gels og saber
      • Bind, trusseindlag, tamponer
    • Mundpleje

      Mundpleje

      Alle Mundpleje →
      • Mundskyl
      • Tandbørster
      • Tandpasta
      • Erstatningsbørstehoveder
    • Solbeskyttelse

      Solbeskyttelse

      Alle Solbeskyttelse →
      • Solcremer, lotioner
    Alle Skønhed →
  • Makeup
    • Makeup
    • Ansigtsmakeup

      Ansigtsmakeup

      Alle Ansigtsmakeup →
      • BB- og CC-cremer
      • Foundations
      • Cushion foundations
      • Anden ansigtsmakeup
    • Læbemakeup

      Læbemakeup

      Alle Læbemakeup →
      • Læbestifter
      • Læbefarver og -gloss
      • Læbepleje
    • Øjenmakeup

      Øjenmakeup

      Alle Øjenmakeup →
      • Mascara
    • Makeupværktøjer og tilbehør
    Alle Makeup →
  • Mor og baby
    • Mor og baby
    • Graviditet og moderskab

      Graviditet og moderskab

      Alle Graviditet og moderskab →
      • Graviditetsplanlægning og tests
      • Pleje under graviditeten
      • Sundhed under graviditeten
      • Amning
      • Hud- og kropspleje
    • Madning af børn

      Madning af børn

      Alle Madning af børn →
      • Flaskesutter
      • Sutteflasker
      • Kopper
      • Tilbehør til madning
      • Opbevaring af mad
    • Børns sundhed
    • Børnehygiejne
    • Børneernæring
    • Sutter
    Alle Mor og baby →
  • Hjem
    • Hjem
    • Aromaterapi

      Aromaterapi

      Alle Aromaterapi →
      • Diffusere og forstovere
      • Ateriske oliesat
      • Enkelte ateriske olier
      • Duftolie
      • Rogelsespinde
    • Horevarn

      Horevarn

      Alle Horevarn →
      • Orepropper mod stoj
      • Oreprop tilbehor
      • Orepropper
    • Hjemmeplejeog rengoring

      Hjemmeplejeog rengoring

      Alle Hjemmeplejeog rengoring →
      • Badevarelsesrengoringsmidler
      • Eco Zone 🍃
      • Kokkenrengoringsmidler
      • Vaskemidler
      • Universelle rengoringsmidler
      • Lugtfjernere
    • Insekt- og flatbeskyttelse

      Insekt- og flatbeskyttelse

      Alle Insekt- og flatbeskyttelse →
      • Elektroniske flatafskrakkere
      • Insektmidler
    • Kaledyr

      Kaledyr

      Alle Kaledyr →
      • Kaledyrstilbehor
      • Kaledyrsmad og godbidder
      • Kaledyrspleje og hygiejne
      • Kosttilskud til kaledyr
      • Flat- og loppebeskyttelse
    • Saunatilbehor

      Saunatilbehor

      Alle Saunatilbehor →
      • Sauna aterisk olie
      • Saunavarktoj og udstyr
    • Vandfiltrering og flasker

      Vandfiltrering og flasker

      Alle Vandfiltrering og flasker →
      • Vandflasker
      • Vandfiltre
    Alle Hjem →
  • Sundhed
    • Sundhed
    • Sund mad & ernæring

      Sund mad & ernæring

      Alle Sund mad & ernæring →
      • Drikkevarer & drikkemiks
      • Morgenmad & kornprodukter
      • Kaffe & te
      • Madolie & eddike
      • Sunde drikke & juice
      • Sunde snacks
      • Urter & krydderier
      • Marmelade, honning & søde pålegg
      • Nøddesmør
      • Pasta & nudler
      • Saucer & krydderier
      • Sportsernæring
      • Sukkererstatninger
      • Alle Sund mad & ernæring →
    • Intimsundhed

      Intimsundhed

      Alle Intimsundhed →
      • Kondomer
      • Glidecreme & intim pleje
      • Voksenprodukter
    • Medicinske forsyninger & tests
    Alle Sundhed →
  • Mærker
    • Mærker
    • Vores marker
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top marker
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Nye marker
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Alle Mærker →

    Mærker

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Udsalg
  • Immunsæsonen
  1. Forside
  2. Vitaminer og kosttilskud
  3. Mineraler
  4. Calcium

Calcium

(49 produkter)
  • Krom
  • Calcium
  • Jod
  • Jern
  • Magnesium
  • Kalium
  • Selen
  • Silica
  • Zink
  • Mest relevante
  • Bestsellere
  • Alfabetisk, A-Å
  • Alfabetisk, Å-A
  • Pris, lav til høj
  • Pris, høj til lav
  • Dato, ældre til nyere
  • Dato, nyere til ældre
Vis som

  • vitaminer, mineraler, probiotika og hudpleje til efteråret



    Se nu
  • Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets Ostrovit Vitamin D3 + K2 + Calcium - 90 Tablets
    10% rabat

    Ostrovit

    Ostrovit D3-vitamin + K2 + Calcium - 90 tabletter

    11 reviews
    Tilbudspris 51,28 kr Vejledende pris 56,99 kr
    Enhedspris0,57 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets Now Foods Calcium & Magnesium - 100 Tablets

    Now Foods

    Now Foods Calcium & Magnesium - 100 tabletter

    1 review
    Vejledende pris 112,29 kr
    Enhedspris1,12 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules Medverita Calcium Citrate 500 mg - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Calciumcitrat 500 mg - 120 kapsler

    8 reviews
    Vejledende pris 45,69 kr
    Enhedspris0,38 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Now Foods Calcium Citrate Pure Powder - 227 g

    Now Foods

    Now Foods Calciumcitrat rent pulver - 227 g

    No reviews
    Vejledende pris 116,79 kr
    Enhedspris514,49 kr /kg
    Se detaljer
  • Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules Swanson Calcium Citrate - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Calciumcitrat - 60 kapsler

    1 review
    Vejledende pris 52,69 kr
    Enhedspris0,88 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml ChildLife Liquid Calcium with Magnesium, Natural Orange Flavor - 473 ml

    ChildLife

    ChildLife Flydende calcium med magnesium, Naturlig appelsinsmag - 473 ml

    3 reviews
    Vejledende pris 192,69 kr
    Enhedspris407,38 kr /l
    Se detaljer
  • Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets Aliness Calcium from Oyster Shell with Vitamin K2 MK-7 and D3 - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Calcium fra østersskal med K2-vitamin MK - 7 og D3 - 100 tabletter

    2 reviews
    Vejledende pris 96,59 kr
    Enhedspris0,97 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets Solgar Advanced Calcium Complex - 120 Tablets
    Udsolgt

    Solgar

    Solgar Advanced Calcium Complex - 120 tabletter

    4 reviews
    Vejledende pris 403,79 kr
    Enhedspris3,36 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Pharmovit D3-Vit 4000 Active - 120 Softgels
    10% rabat

    Pharmovit

    Pharmovit D3-Vit 4000 Active - 120 bløde kapsler

    2 reviews
    Tilbudspris 42,64 kr Vejledende pris 47,39 kr
    Enhedspris0,36 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets Swanson Calcium Citrate & Vitamin D3 - 250 Tablets

    Swanson

    Swanson Calciumcitrat og D3-vitamin - 250 tabletter

    3 reviews
    Vejledende pris 172,09 kr
    Enhedspris0,69 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels Now Foods Calcium & Magnesium - 120 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Calcium & Magnesium - 120 bløde kapsler

    2 reviews
    Vejledende pris 102,69 kr
    Enhedspris0,86 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules Life Extension Calcium D-Glucarate 200 mg - 60 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Calcium D-Glucarat 200 mg - 60 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 205,39 kr
    Enhedspris3,42 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Orange - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Orange - 400 g

    3 reviews
    Vejledende pris 128,19 kr
    Enhedspris320,48 kr /kg
    Se detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Zinc - 250 Tablets
    Udsolgt

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium Plus Zink - 250 tabletter

    1 review
    Vejledende pris 188,79 kr
    Enhedspris0,76 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets Solgar Calcium Magnesium Plus Boron  - 250 Tablets
    Udsolgt

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium Plus Boron - 250 tabletter

    4 reviews
    Vejledende pris 229,09 kr
    Enhedspris0,92 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Lemon - 400 g

    2 reviews
    Vejledende pris 128,19 kr
    Enhedspris320,48 kr /kg
    Se detaljer
  • Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules Vitaler's Calcium 120 mg + Vitamin D3 2000 IU - 120 Capsules

    Vitaler's

    Vitaler's Calcium 120 mg + D3-vitamin - 120 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 63,19 kr
    Enhedspris0,53 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Solgar Calcium Magnesium with Vitamin D3 - 150 Tablets

    Solgar

    Solgar Calcium Magnesium med D3-vitamin - 150 tabletter

    1 review
    Vejledende pris 153,59 kr
    Enhedspris1,02 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Protego Calcium Effervescent - 20 Tablets

    Salvum

    Protego Calcium brusetabletter - 20 tabletter

    2 reviews
    Vejledende pris 20,99 kr
    Enhedspris1,05 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Grapefruit - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Grapefrugt - 400 g

    3 reviews
    Vejledende pris 128,19 kr
    Enhedspris320,48 kr /kg
    Se detaljer
  • Life Extension Bone Restore with Vitamin K2 - 120 Capsules
    Udsolgt

    Life Extension

    Life Extension Bone Restore med K2-vitamin - 120 kapsler

    No reviews
    Vejledende pris 236,19 kr
    Enhedspris1,97 kr  pr. stk.
    Se detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Strawberry - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink St RAW berry - 400 g

    No reviews
    Vejledende pris 130,79 kr
    Enhedspris326,98 kr /kg
    Se detaljer
  • Nutrend Flexit Drink Peach - 400 g

    Nutrend

    Nutrend Flexit Drink Peach - 400 g

    2 reviews
    Vejledende pris 128,99 kr
    Enhedspris322,48 kr /kg
    Se detaljer
  • Forrige
  • Side 1 / 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • Næste

Forstå calciums vitale rolle i din krop

Calcium er et grundlæggende mineral, der udgør 1,4-1,7% af din kropsvægt, hvoraf 99% findes i dine knogler. Dette vigtige element understøtter ikke kun knoglesundhed ; det fungerer som en kofaktor for adskillige enzymer, understøtter kredsløbssystemet, og sikrer korrekt muskelfunktion. Mens calcium er afgørende for alle, understreges dets betydning især i barndommen og andre vigtige livsfaser.

Hvordan calcium fungerer i din krop

Calcium spiller en central rolle i opbygning og vedligeholdelse af stærke, sunde knogler. Din krop har konstant brug for at fylde sine calciumlagre op, da en mangel kan udløse afkalkning af knoglerne, hvilket fører til knogletab og øget risiko for brud. Ud over knoglesundhed, udfører calcium forskellige vitale funktioner:

  • Faciliterer neurotransmission ved at lede nerveimpulser
  • Deltager i blodkoagulationsprocesser
  • Regulerer cellefornyelse og befrugtningsreaktioner
  • Kontrollerer muskelsammentrækninger og hormonfrigivelse

At sikre en tilstrækkelig calciumforsyning er især afgørende i perioder med øget efterspørgsel, såsom graviditet, hurtige vækstfaser, overgangsalder, og for ældre voksne, der oplever aldersrelateret tab af knogletæthed.aldersrelateret tab af knogletæthed.

Calcium vs. kalk: Forstå forskellen

Det er vigtigt at skelne mellem calcium og kalk, da de ofte forveksles. Calcium er det essentielle mineral, der understøtter knoglesundheden og findes i kosttilskud. Kalk, er derimod et kemikalie, der bruges i landbrug og byggeri, og som ikke er egnet til menneskeføde. Mens kalksten, er en sedimentær bjergart, der indeholder calciumcarbonat, er relateret til calcium, er det et særskilt stof.

Total Calcium: En vigtig sundhedsindikator

Total calcium er en vigtig diagnostisk parameter, der måles i blodserum. Denne test hjælper med at evaluere de samlede calciumniveauer i kroppen og bruges ofte til at overvåge knogle-, nyre-, biskjoldbruskkirtel-, og fordøjelseskanalens sundhed. Regelmæssige målinger af calciumkoncentrationen bliver i stigende grad en del af forebyggende sundhedsscreeninger for at opdage potentielle mangler tidligt og give mulighed for rettidige indgreb.

Den kritiske rolle, som calcium spiller for børns sundhed

Calcium er særligt vigtigt for børn, da det spiller en afgørende rolle for knogleudviklingen og den generelle vækst. Betydningen af calcium er størst i de første tre leveår, hvor knoglerne vokser og udvikler sig hurtigt. Et tilstrækkeligt calciumindtag i barndommen kan være med til at forebygge sygdomme som engelsk syge og reducere risikoen for knogleskørhed senere i livet.

Calciumrige fødevarer til en afbalanceret kost

Mejeriprodukter er velkendte kilder til calcium, men mange andre fødevarer kan hjælpe med at opfylde dit calciumbehov:

  • Fisk: Sardiner, laks, og brisling
  • Nødder og frø: Mandler, hasselnødder, og sesamfrø
  • Grøntsager: Grønkål, broccoli, rosenkål, og grønne bønner
  • Calciumberigede fødevarer: Korn, frugtjuice, tofu, og plantebaserede mælkealternativer

Når du vælger mejeriprodukter, skal du vælge fedtfattige eller fedtfri alternativer for at undgå et for stort indtag af mættet fedt. Husk, at en varieret kost rig på calciumholdige fødevarer er nøglen til at opretholde optimale calciumniveauer og støtte det generelle helbred.

Konklusion: Omfavnelse af calcium for livslang sundhed

At forstå vigtigheden af calcium og sikre et tilstrækkeligt indtag er afgørende for at opretholde stærke knogler, korrekt muskelfunktion, og generel sundhed gennem hele livet. Uanset om det er gennem en afbalanceret kost eller kosttilskud, kan prioritering af dit calciumindtag bidrage væsentligt til dit langsigtede velbefindende. Hvis du er bekymret for dit kalkniveau eller overvejer at tage tilskud, skal du rådføre dig med en sundhedsfaglig person for at finde den bedste tilgang til dine individuelle behov.

Medpak

Oplev Medpak – din pålidelige destination for premium sundheds- og wellnessprodukter siden 2014. Vi tilbyder nøje udvalgte kosttilskud, fitnesstilbehør og kosmetik fra Krakow, Polen til kunder i hele Europa.


  • Facebook
  • Instagram
  • Danmark (DKK kr.)

Information

  • Privatlivspolitik
  • Returpolitik
  • Servicevilkar
  • Fortrydelse
  • Foreslå et produkt

Kundeservice

  • Om os
  • Betalingsinfo
  • Forsendelsesinfo
  • Returneringer og ombytninger
  • Kolofon
  • Blog
  • Vores engrosside
  • Kontakt

Kontakt

Telefon: +48 12 446 64 99

E-Mail: info@medpak.shop

Man–fre: 08:00-16:00

Kontakt os nu

© 2026 Medpak.
Accepterede betalingsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Vælg varianter

Varen er lagt i din indkøbskurv.

Se indkøbskurv